TMFB Alma Zorunluluğu
Güncel Mevzuata Göre Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Alma Zorunluluğu Hakkında Detaylı Bilgiler. Bilgi Tmgd Tuzla, İstanbul'da.
15-12-2020
Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Alma Zorunluluğu

GÜNCEL MEVZUAT – YÖNERGE – DUYURULAR

DİKKAT Edilmesi Gereken Değişiklikler ve Tarihler

- TMFB Alma Zorunluluğu: Ulaştırma Bakanlığı tarafından 11.06.2019 yayınlanan tarihli ve 44011 sayılı yeni yönerge ile birlikte Miktara bakılmaksızın tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmeler için 50 ton muafiyeti dönemi sona ermiştir. Bu kapsamda birçok işletme miktara bakılmaksızın TMFB almak zorundadır. 

- TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ ALINMASI ÖNEMLİ! EK-3 Raporu Hazırlanması: TMFB başvuru ve yenileme işlemleri için gerekli olan EK-3 raporunun hazırlanması hakkında sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar görevlendirilmiştir. Raporların detaylı incelemeler sonucunda oluşturulması gerekmektedir. TMGDK kuruluşu imza atmalıdır.

- Yılda 50 tonun altında tehlikeli madde ile iştigal eden (Yükleyen, boşaltan, dolduran, paketleyen, gönderen, alıcı) işletmeler Faaliyet Belgesi almakla yükümlü olup, her yıl 50 tonun altında kaldığına dair Muafiyet Raporu Yetkilendirilmiş TMGDK kuruluşuna hazırlatarak Bakanlığa sunar. Eğer işletme yılda 50 ton ve üzeri tehlikeli madde ile iştigali varsa, TMGD(Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) bulundurmak zorundadır. Bu kapsamda da yıllık faaliyet raporlarını her yıl bakanlığa sunmalıdır.

- Alınan tehlikeli maddelerin miktarına bağlı olarak bazı işletmeler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Muafiyet Belgesi almak zorundayken, bazı işletmelerde de Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmeti alma zorundadır.

BİLGİ TMGD  uzman danışmanları, işletmenizdeki tehlikeli madde hareketine göre Ek-3 raporunuzu düzenleyerek bölge koordinatörlerinin onayı ile birlikte sürecinizi tamamlar. 

CEZALAR

TEHLİKELİ MADDE İLE UĞRAŞANLAR, YASAL ZORUNLULUK VE CEZALAR (24.04.2019 Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe göre):

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Tüm Haberler
Bizi Takip Edin!
  • Bilgi Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu
  • Gürpınar Cad. No: 59 Daire: 5 Tuzla, İstanbul
  • 0850 441 86 43bilgi[@]bilgitmgd.com.tr
2021©copyrighttbn web